Υπολογισμοί και εφαρμογές της μαγνητικής ελικότητας σε αστροφυσικά περιβάλλοντα

Τετάρτη 5 Δεκεμβρίου 2018, 13:00-14:00

Τετάρτη 5 Δεκεμβρίου 2018, 13:00-14:00

Τίτλος: Υπολογισμοί και εφαρμογές της μαγνητικής ελικότητας σε αστροφυσικά περιβάλλοντα

Δρ Κωνσταντίνος Μωραΐτης

Observatoire de Paris, Meudon, France

Περίληψη: Στην ομιλία αυτή θα μας απασχολήσει το φυσικό μέγεθος της μαγνητικής ελικότητας που σχετίζεται με την γεωμετρική πολυπλοκότητα ενός μαγνητικού πεδίου και αποτελεί ένα από τα τρία διατηρήσιμα μεγέθη της ιδεατής μαγνητοϋδροδυναμικής. Επίσης, θα μας απασχολήσει η σχετική μαγνητική ελικότητα που αποτελεί την κατάλληλη έκφραση της μαγνητικής ελικότητας σε αστροφυσικά περιβάλλοντα όπου συνήθως το μαγνητικό πεδίο δεν περιορίζεται στον υπό εξέταση όγκο. Αρχικά, θα ορίσουμε όλες τις εμπλεκόμενες φυσικές ποσότητες και θα μελετήσουμε τις ιδιότητες της μαγνητικής ελικότητας. Στη συνέχεια θα παρουσιάσουμε μεθόδους ακριβούς υπολογισμού της σχετικής μαγνητικής ελικότητας, τόσο σε καρτεσιανή όσο και σε σφαιρική γεωμετρία. Τέλος, θα αναφερθούμε στην έννοια της σχετικής μαγνητικής ελικότητας ανά δυναμική γραμμή που αναπτύχθηκε πρόσφατα και εκφράζει την πυκνότητα (σχετικής) ελικότητας ανά μονάδα μαγνητικής ροής. Θα παρουσιάσουμε τα αποτελέσματα από την εφαρμογή αυτής της ποσότητας σε τρεις προσομοιώσεις ηλιακών περιοχών με διαφορετικές συνθήκες. Εκεί, θα καταδειχτούν οι δυνατότητές της στην οπτικοποίηση των περιοχών έντονης ελικότητας σε ένα μαγνητισμένο σύστημα.