Understanding Saturn’s and Jupiter’s radiation belts through their variability

Understanding Saturn’s and Jupiter’s radiation belts through their variability

Dr. Elias Roussos
Research Associate, Max Planck Institute for Solar System Research

The outer planet orbiters (Galileo, Juno and Cassini) have greatly advanced our understanding of how the radiation belts of Jupiter and Saturn are structured. For a long time, however, relevant investigations ignored the aspect of radiation dynamics, citing the lack of solar wind monitoring and the limitations associated with single point spacecraft measurements. The extended, 13-year stay of Cassini at Saturn, which involved more than 200 crossings through the planet's radiation belts, allowed us to develop ways to overcome such obstacles and to gain valuable insights into the proton and electron belt variability time scales. In several cases, these insights have been decisive for identifying the dominant processes that form and sustain these energetic systems. In this presentation I will introduce Saturn's radiation belts and describe key aspects of their time variability, their interpretation and importance for understanding an even more complex system: Jupiter's radiation belts.

Κατανοώντας τις ζώνες ακτινοβολίας του Κρόνου και του Δία μέσω της μεταβλητότητάς τους

Χάρη στις διαστημικές αποστολές Galileo, Juno και Cassini, η κατανόησή μας για το πώς δομούνται οι ζώνες ακτινοβολίας του Δία και του Κρόνου σημείωσε αλματώδη πρόοδο τις τελευταίες δύο δεκαετίες. Πολλές από τις αρχικές έρευνες, ωστόσο, εστιάζαν στη μελέτη των ζωνών ακτινοβολίας ως στατικά παρά ως δυναμικά συστήματα, κυρίως λόγω της αδυναμίας των τριών αυτών αποστολών να πραγματοποιούν ταυτόχρονες μετρήσεις σε πολλαπλά σημεία των ζωνών ή/και του περιβάλλοντος που τις επηρεάζει. Η 13ετής παραμονή του Cassini στον Κρόνο, η οποία περιελάμβανε περισσότερες από 200 διαβάσεις μέσω των ζωνών ακτινοβολίας του πλανήτη, μας επέτρεψε να αναπτύξουμε μεθόδους ώστε οι προαναφερόμενοι περιορισμοί να ξεπεραστούν. Οι παρατηρήσεις αυτές έπαιξαν και παίζουν καθοριστικό ρόλο στην αποκάλυψη κυρίαρχων φυσικών διεργασιών που διαμορφώνουν και συντηρούν τις ζώνες ακτινοβολίας του Κρόνου. Σε αυτή την παρουσίαση θα εστιάσω σε παρατηρήσεις των ζωνών ακτινοβολίας του Κρόνου, θα περιγράψω βασικές πτυχές της χρονικής μεταβλητότητας τους, την ερμηνεία αυτών των δυναμικών διεργασιών αλλά και τη σπουδαιότητάς τους για την κατανόηση ενός ακόμα πιο περίπλοκου συστήματος: των ζωνών ακτινοβολίας του Δία.