Τι κρύβεται κάτω από τις ζώνες του Δία και του Κρόνου;

Τετάρτη 16 Οκτωβρίου 2019, 14:30-15:30

ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΦΥΣΙΚΗΣ
Τετάρτη 16 Οκτωβρίου 2019, 14:30-15:30
Αίθουσα Συνελεύσεων Τμήματος

Ομιλητής: Δρ Ναβίτ Κωνσταντίνου
Research School of Earth Sciences & ARC Centre of Climate Extremes, Australian National University
Τίτλος Ομιλίας: Τι κρύβεται κάτω από τις ζώνες του Δία και του Κρόνου;

Περίληψη Ομιλίας: Από την εποχή του Γαλλιλαίου παρατηρούμε τις λωρίδες του Δία και του Κρόνου. Οι λωρίδες αυτές στα εξωτερικά στρώματα των αέριων αυτών γιγάντων δεν είναι άλλο από ζωνικές ροές, δηλαδή δυνατοί αεροχείμαρροι που ρέουν παράλληλα με τον ισημερινό είτε προς δύσην είτε προς ανατολήν. Μέχρι πρότινος δεν είχαμε ιδέα για το τι συμβαίνει κάτω από τα σύννεφα στο εσωτερικό των πλανητών αυτών. Πρόσφατες μετρήσεις του βαρυτικού πεδίου των πλανητών αυτών από τα διαστημόπλοια Juno και Cassini μας έδωσαν για πρώτη φορά στοιχεία για το τι συμβαίνει στο εσωτερικό του Δία και του Κρόνου αντίστοιχα. Θα περιγράψω τι μάθαμε για τον Δία και τον Κρόνο από τις εξορμήσεις των διαστημοπλοίων αυτών, καθώς επίσης και τα νέα ερωτηματα που προέκυψαν. Θα παρουσιάσω μία νέα θεωρία για το πως οι ατμοσφαιρικές ροές αλληλεπιδρούν με τα μαγνητικά πεδία του εκάστοτε πλανήτη. Η θεωρία μας δύναται να δωσει εξηγηση στα ερωτηματα που προέκυψαν όσον αφορά στις ροές στο εσωτερικό των αερίων γιγάντων.