16.11.2018

Συγκρούσεις αστέρων νετρονίων: Βαρυτικά κύματα και η περίοδος της αστρονομίας πολλαπλών μηνυμάτων

Δευτέρα 26 Νοεμβρίου 2018, 14:00-15:00

Δευτέρα 26 Νοεμβρίου 2018, 14:00-15:00

Δρ Αντώνιος Ναθαναήλ

Institute for Theoretical Physics, Goethe University Frankfurt, Germany

Περίληψη: Η αρχή της αστρονομίας πολλαπλών μηνυμάτων συμπεριλαμβανομένων των κυμάτων βαρύτητας σηματοδοτήθηκε από την ανίχνευση του GW170817 από το Virgo/Ligo. Ακολούθησε η ανεξάρτητη ανίχνευση της έκλαμψης ακτίνων-γάμμα μικρής διαρκείας, GRB170817A. Περισσότερα από 70 παρατηρητήρια επίγεια και στο διάστημα συνένωσαν τις προσπάθειές τους σε μια εκστρατεία που οδήγησε στην ανακάλυψη των αντίστοιχων σημάτων μιας συγχώνευσης δύο αστέρων νετρονίων σε όλο το ηλεκτρομαγνητικό φάσμα. Αυτή η εκστρατεία παρατήρησης σηματοδοτεί τη γέννηση της αστρονομίας πολλαπλών μηνυμάτων, η οποία χρησιμοποιεί βαρυτικά κύματα και ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία. Τα δεδομένα που συλλέχθηκαν κατά τη διάρκεια αυτής της εκτεταμένης εκστρατείας παρατήρησης επιβεβαίωσαν μακροχρόνια θεωρητικά μοντέλα και εικασίες. Αυτές οι παρατηρήσεις πολλαπλών μηνυμάτων, μαζί με αριθμητικές προσομοιώσεις συγχώνευσης αστέρων νετρονίων και μοντελοποίησης του φαινομένου kilonova, μπορούν να παράσχουν βαθύτερη κατανόηση για τις ιδιότητες των αστέρων νετρονίων, να περιορίσουν την καταστατική εξίσωση αυτών των αστέρων, την κοσμολογία και πολλά άλλα. Παρέχουμε μια επισκόπηση στη παρούσα θεωρητική κατανόηση των σημερινών παρατηρήσεων. Οριοθετούμε την περαιτέρω διαδρομή για βελτιώσεις στην αριθμητική μοντελοποίηση τέτοιων συμβάντων. Τέλος, παρουσιάζουμε εις βάθος τη σύνδεση μεταξύ των αριθμητικών αποτελεσμάτων και της θεωρητικής κατανόησης τέτοιων συμβάντων.