Σχετικιστικοί Aστροφυσικοί Πίδακες: Κοσμικοί Επιταχυντές Σωματιδίων

Δρ Μαρία Πετροπούλου
Department of Astrophysical Sciences, Princeton University, USA

Τίτλος: Σχετικιστικοί Aστροφυσικοί Πίδακες: Κοσμικοί Επιταχυντές Σωματιδίων

Περίληψη: Οι σχετικιστικοί αστροφυσικοί πίδακες (δηλ., εστιασμένες εκροές πλάσματος που ταξιδεύουν με ταχύτητες που πλησιάζουν την ταχύτητα του φωτός) είναι πανταχού παρόντες στο Σύμπαν. Συνιστούν μοναδικά εργαστήρια για τη μελέτη της φυσικής του μαγνητισμένου πλάσματος, της επιτάχυνσης σωματιδίων, και της παραγωγής ακτινοβολίας σε ακραίες συνθήκες, οι οποίες δύσκολα μπορούν να υλοποιηθούν σε επίγεια πειράματα. Οι πίδακες των ενεργών γαλαξιών πυρήνων (AGN) αποτελούν ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα ισχυρών αστροφυσικών εκροών που βρίσκονται στο επίκεντρο πολλών επίγειων τηλεσκοπίων και διαστημικών αποστολών. Το γεγονός ότι οι πίδακες των AGN παράγουν μη θερμική ακτινοβολία που εκτείνεται μέχρι ενέργειες μερικών εκατομμυρίων ηλεκτρονικών βολτ υποδηλώνει την παρουσία φορτισμένων υπερ-σχετικιστικών σωματιδίων. Παρότι είναι κοινώς αποδεκτό ότι οι πίδακες λειτουργούν ως επιταχυντές σωματιδίων, υπάρχουν πολλά αναπάντητα ερωτήματα σχετικά με τις φυσικές διαδικασίες που λαμβάνουν χώρα: Πώς μετατρέπεται η ενέργεια του πίδακα σε ακτινοβολία; Τα σωματίδια που παράγουν την παρατηρούμενη ακτινοβολία είναι ηλεκτρόνια ή πρωτόνια; Πού και πώς επιταχύνονται τα σωματίδια; Στην ομιλία αυτή θα παρουσιάσω πώς μπορούμε να συνδυάσουμε τις πληροφορίες που λαμβάνουμε από "κοσμικούς αγγελιοφόρους", όπως φωτόνια και νετρίνα, με σύγχρονες αριθμητικές προσομοιώσεις ώστε να κατανοήσουμε τις φυσικές διεργασίες που λαμβάνουν χώρα στους επιταχυντές σωματιδίων του Σύμπαντος.