Αριθμητική κατασκευή αρχικών συνθηκών για διπλά συστήματα μελανών οπών

Αριθμητική κατασκευή αρχικών συνθηκών για διπλά συστήματα μελανών οπών
Δρ Γεώργιος Δούλης
Institute of Theoretical Physics, Department of Physics, University of Warsaw

Για την αριθμητική σχετικότητα η κατασκευή αρχικών συνθηκών είναι θεμελιώδους σημασίας καθώς οποιεσδήποτε αστοχίες και λάθη κατά την κατασκευή τους θα επηρεάσουν όχι μόνο την μετέπειτα δυναμική τους εξέλιξη αλλά και τα συμπεράσματα που μπορούν να εξαχθούν από αυτήν. Για αυτό η κατασκευή αρχικών συνθηκών για διπλά συστήματα μαζικών αστροφυσικών αντικειμένων, απαλλαγμένων από κάθε είδους κακοτεχνιών που πηγάζουν από αναλυτικές ή αριθμητικές αστοχίες, είναι πρωταρχικής σημασίας. Ειδικά σήμερα λόγω του κομβικού ρόλου της αριθμητικής σχετικότητας στην προσομοίωση της βαρυτικής ακτινοβολίας που εκπέμπεται από διπλά συστήματα μελανών οπών ή αστέρων νετρονίων. Στην ολότητά τους οι αρχικές συνθήκες που κατασκευάζονται με οποιαδήποτε από τις υπάρχουσες αριθμητικές μεθόδους εμπεριέχουν πάντα κάποια ποσότητα ψευδούς (junk) βαρυτικής ακτινοβολίας. Όλες οι προσπάθειες που έχουν γίνει για την επίλυση του ζητήματος αυτού μέσω της τροποποίησης και εκλέπτυνσης των υφιστάμενων ελλειπτικών μεθόδων δεν έχουν τελεσφορήσει. Στην παρούσα ομιλία θα παρουσιαστεί μία καινούργια αριθμητική μέθοδος η οποία βασίζεται στην αναπαράσταση των συνδέσμων τις γενικής σχετικότητας ως ενός συστήματος παραβολικών-υπερβολικών εξισώσεων. Το γεγονός αυτό επιτρέπει την ολιστική αντιμετώπιση όλων των διπλών συστημάτων μελανών οπών και αυξάνει τις πιθανότητες μείωσης ή και ολικής εξάλειψης της ψευδούς βαρυτικής ακτινοβολίας.