Θεωρία δυναμό περιστρεφόμενων τυρβωδών ροών

Πέμπτη 20 Δεκεμβρίου 2018, 14:00-15:00

Πέμπτη 20 Δεκεμβρίου 2018, 14:00-15:00

Δρ Βασίλειος Ντάλλας
Mathematical Institute, University of Oxford, UK

Τίτλος: Θεωρία δυναμό περιστρεφόμενων τυρβωδών ροών

Περίληψη: Η ύπαρξη πλανητικών και αστρικών μαγνητικών πεδίων αποδίδεται στην αστάθεια δυναμό, ο μηχανισμός με τον οποίο μια τυρβώδης ροή ενός ηλεκτρικά αγώγιμου ρευστού δημιουργεί αυτόματα μαγνητικό πεδίο με την εποικοδομητική αναδίπλωση των γραμμών του μαγνητικού πεδίου. Πολλές προσπάθειες έχουν γίνει από διάφορες πειραματικές ομάδες για την αναπαραγωγή της αστάθειας δυναμό στο εργαστήριο με τη χρήση υγρών μετάλλων. Ωστόσο, μέχρι στιγμής, δεν έχουν επιτευχθεί δυναμό που να προκαλούνται εξολοκλήρου από τυρβώδεις ροές στο όριο του μαγνητικού αριθμού Prandtl Pm = Rm / Re << 1. Σε αυτό το σεμινάριο θα δείξω ότι η κρίσιμη τιμή του μαγνητικού αριθμού Reynolds Rmc για τα δυναμό στο όριο Pm << 1 μπορεί να μειωθεί σημαντικά εάν η ροή υποβληθεί σε περιστροφή. Ακόμη και για μέτριο ρυθμό περιστροφής (δηλ. αριθμό Rossby Ro = 0.2) ο ρυθμός παροχής της απαιτούμενης ενέργειας για την εκκίνηση του δυναμό μπορεί να μειωθεί πάνω από 1000 φορές σε σύγκριση με μια μη-περιστρεφόμενη τυρβώδη ροή. Το εύρημα μας αυτό επιδεικνύει ένα νέο τρόπο σχεδιασμού πειραμάτων για τη μελέτη δυναμό μεταλλικών υγρών σε εργαστήρια μικρής κλίμακας.