10.12.2018

Δευτέρα 17 Δεκεμβρίου 2018, 12:00-13:00

Δρ Εμμανουήλ Σαριδάκης
Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο & Baylor University, USA

Τίτλος: Θεωρητικοί και παρατηρησιακοί έλεγχοι επί της Κοσμολογίας και της Βαρύτητας, και η νέα εποχή της πολυ-μηνυματικής αστρονομίας

Περίληψη: Πολλαπλές παρατηρήσεις δείχνουν ότι περίπου το 95% της ενεργειακής πυκνότητας του Σύμπαντος αντιστοιχεί σε άγνωστους τομείς, συλλογικά αποκαλούμενους ως “σκοτεινή ενέργεια” (περίπου 70%) και “σκοτεινή ύλη” (περίπου 25%). Επιπροσθέτως, θεωρητικοί και παρατηρησιακοί λόγοι οδηγούν στην εισαγωγή του πληθωριστικού παραδείγματος στο Καθιερωμένο Κοσμολογικό Πρότυπο, ο ακριβής μηχανισμός του οποίου είναι ωστόσο ακόμα υπό έρευνα. Επισκοπούμε τα διάφορα θεωρητικά σενάρια και μοντέλα που επιχειρούν να ερμηνεύσουν τα παρατηρησιακά δεδομένα, τα οποία τροποποιούν είτε το περιεχόμενο του Σύμπαντος είτε την υποκείμενη βαρυτική θεωρία. Τέλος, παρουσιάζουμε την προσφάτως ανακύπτουσα δυνατότητα για χρήση της πολυ-μηνυματικής αστρονομίας, και συγκεκριμένα τα δεδομένα από ανιχνεύσεις βαρυτικών κυμάτων ταυτόχρονα με τα συνοδεύοντα ηλεκτρομαγνητικά τους σήματα, προκειμένου να εξάγουμε περιορισμούς στα διάφορα κοσμολογικά σενάρια και να ελέγξουμε τη Γενική Σχετικότητα.